Tunus Dışişleri Bakanı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasını talep etti

Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ammar’ın, Cezayir’de düzenlenen Afrika ve Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında İsveçli, Danimarkalı ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Ammar’ın, mevkidaşlarından Filistin’e yönelik saldırıların derhal durdurulması için uluslararası toplumun çabalarını yoğunlaştırmasını talep ettiği aktarıldı.

Görüşmede, “işgal altındaki Filistin topraklarındaki durum, işgalci güçlerin Gazze’deki saldırganlığı ve uluslararası toplumun bu konudaki tepkisinin” ele alındığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İşgal güçlerinin saldırıları, uluslararası hukuku, evrensel değerleri ve insan haklarını ihlal ediyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, sivilleri, çocukları ve bebekleri hedef alan bir insanlık suçudur. Bu saldırıları kınıyor ve derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

Tunus’un Filistin halkının yanında yer aldığı ve bu zor zamanda her türlü desteği vermeye hazır olduğu belirtilen açıklamada, “Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etme haklarını ve hak ettikleri barış ve güvenliği elde etme haklarını destekliyoruz. Bu konuda uluslararası toplumun daha güçlü bir şekilde harekete geçmesini istiyoruz.” denildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin 7 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Tunus, işgal altındaki Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içinde olmaya devam edecek. Filistin halkı, işgal altındaki topraklarını tekrar alma hakkına sahiptir.” ifadeleriyle çatışmaların ilk gününden itibaren Filistin’e destek vermişti.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 299’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihad Üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Son olarak, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500’e yükseldiği kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x