Sahte fotoğraflı konut ilanları Reklam Kurulu’na takıldı

İnternet üzerinden farklı konut fotoğraflarıyla tüketicileri aldatmaya çalışan gayrimenkul firmaları, Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na takıldı. Reklam Kurulu, beş firmaya 115’er bin TL para ve reklam durdurma cezası verdi.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicilerin gayrimenkul firmalarıyla ilgili şikayetlerini incelemeye aldı. İnceleme sonucu alınan kararlara göre bir gayrimenkul firması, satışı yapılan bir daireyi satıştaymış gibi ilanda tutmaya devam etti. Reklam Kurulu’nun incelemesinde ” tespit edildi.

Şikâyeti inceleyen Reklam Kurulu, tanıtımların gerçeği yansıtmadığı ve rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle firmaya reklam durdurma cezası verdi.

Görselde, elde olmayan konutlar kullanıldı

Dört farklı gayrimenkul firması hakkında yapılan şikâyetlerde ise, ilanların görsellerinde firmaların ellerinde olmayan konutları kullandığı iddia edildi. Şikâyetleri inceleyen Reklam Kurulu, “2022 yılı içerisinde yayımlanan reklamlarda yer verilen konutların ilanlarında kullanılan görsellerin yetkisi dahilinde olmayan konutlardan edindiği ve piyasa koşullarına göre uygun fiyatlara yer verilen söz konusu ilanlar aracılığıyla tüketicilerin ilgili şahsa başvurmaya yönlendirildiği ancak tüketicilere bu konutların gösterilmeyerek farklı konutların pazarlanmaya çalışıldığı” tespitinde bulundu.

Kararlarda dört firmaya da aldatıcı beyanlarda bulunulduğu ve rekabete aykırı hareket edildiği gerekçesiyle 115’er bin TL para ve reklam durdurma cezası uygulandı.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x