Samsung, Kârındaki Düşüşün Ardından Çip Üretimini Azaltacak

Birçok farklı kategoriden ürünleriyle tanıdığımız Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 2023 yılının ilk çeyreğine dair ön kazanç raporunu paylaştı. Buna göre şirket, 2009 yılındaki mali krizden bu yana en düşük kârını bildirdi.

Rapora göre Samsung Electronics’in işletme kârı, mart ayında sona eren ilk çeyrekte bir önceki yıla oranla %95’in üstünde düşüş yaşayarak 600 milyar won’a (450 milyon dolar) geriledi. Ayrıca bu sayı, şirketin 1,4 trilyon won’luk (1 milyar 64 milyon dolar)  tahminin de altında kaldığını ortaya koydu.

Kârlardaki düşüşün ardından bellek çipi üretimi azaltılacak

Dünyanı en büyük bellek yongası üreticisi konumundaki Samsung, yaklaşık %96 oranındaki bu ciddi düşüşün ardından çip üretiminde azalmaya gideceğini ifade etti. Şirket, buna ilişkin açıklamasındabellek üretimini anlamlı bir düzeyeindireceğini belirtti. Ayrıca gelecekteki talepler için yeterli bellek yongası hacmini güvence altına almak için optimize kararını aldığını söylerken sektördeki liderliğini güçlendirmek için altyapı ve ar-ge yatırımlarını sürdüreceğini ifade etti.

Üretimi azaltma adımı, teknoloji devinin geçtiğimiz ay Güney Kore’de beş yeni bellek fabrikası inşa etmek için önümüzdeki 20 yıl içerisinde yaklaşık 230 milyar dolar harcayacağını açıklamasının ardından geldi.

Akıllı telefonlardan PC’lere kadar geniş bir elektronik ürün yelpazesine yönelik durgun talep nedeniyle bellek fiyatları son zamanlarda düşmüştü. Bu yüzden de Samsung’un çip üretimini azaltma hamlesinin sektörde fiyatların gerilemesine neden olan arz bolluğunu sona erdirmek için önemli bir adım olduğu söylenebilir.

Güney Koreli şirket, ayrıca küresel ekonomik gerileme, bellek yongalarındaki fazlalık ve talebin az olması nedeniyle kârının bu denli zarar gördüğünü ekledi. Şirket, net gelirleri ve kazançlarını içeren tam mali tablosunu bu ayın sonunda yayınlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir