Profesörden İstanbul Otogarı uyarısı: Bunun ihbar kabul edilmesi gerekir

   Haber7-Özel

Kahramanmaraş depremlerinin ardından tüm Türkiye diken üstünde otururken, gözler olası bir İstanbul depremine çevrildi. İstanbul’da yapıların dayanıklılığı konusunda tartışmalar devam ederken her gün binlerce insanın kullandığı Büyük İstanbul Otogarı‘nın son durumu gündeme geldi.

GÖRÜNTÜLER TEDİRGİN ETTİ

CHP’li Ekrem İmamoğlu‘nun yönetime gelmesinin ardından 2019‘da yenilendiği söylenen Büyük İstanbul Otogarı‘nın gözle görünmeyen kısımlarındaki detaylar görenleri dehşete düşürdü. Otogarın altı kısımlarında bulunan taşıyıcı birçok kolonun ve kirişin sıvalarının döküldüğü içerisinde bulunan demirlerin açığa çıktığı, bazılarının zamanla korozyona uğrayarak paslandığı görüldü.

Büyük İstanbul Otogarı’nın kolon ve kirişlerindeki tahribat dikkat çekerken uzmanlar, otogarın ‘2018 Türkiye Deprem Bina Yönetmeliği’ne uygun olmadığının görüldüğünü belirterek, bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

İBB’NİN TEST YAPTIRIP SONUCU PAYLAŞMASI GEREKİR

Konuya ilişkin Haber7‘nin ulaştığı BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendislği Bölümleri Kurucu Başkanı Profesör Mustafa Ilıcalı dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Büyük İstanbul Otogarı’nın her gün binlerce vatandaş tarafından kullanıldığına ve özellikle özel günlerde çok yoğun noktalardan biri olduğunu ifade ederek, “Bu çok önemli bir konu. Bende İstanbul’da yaşayan inşaat mühendisi profesörü dışında rahatsız oldum. Bir an önce İBB’nin vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir üniversiteye testi yaptırıp sonucu kamuoyu ile paylaşması gerekir.” dedi.

Büyük İstanbul Otogarı’nın eski bir yapı olduğunu ve her yapının bir ömrü olduğunu söyleyen Ilıcalı, “Olası bir deprem için herkes tedirgin, burada hele özel günlerde çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu bir yer. O açıdan testin yapılıp olası depreme karşı dayanıklılığı için yeniden mi yapılır yoksa güçlendirmeyle kurtarılır mı? Bunlara bakmak lazım.” şeklinde konuştu. 

İHBAR KABUL EDİLMESİ LAZIM

Ilıcalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görüntüleri ihbar kabul edip derhal gereğini yapmasını gerektiğini söyleyerek “Biz yaptırdık da diyemezler bundan sonra. Çünkü geçen sene yaptığınız yer bu sene bir yıl daha yaşlanmıştır. Dolayısıyla hemen bunu bir ihbar kabul edip İBB’nin gereğini yaptırması lazım. Çok önemli bir tesis olduğu için üst düzeyde akademisyenlerden yararlanarak bunu kamuoyuyla paylaşması gerekir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ilıcalı ayrıca, otogardaki önemli bir sorunun da trafik sıkışıklığı olduğunu ve trafik kapasitesini de dolduran yapıyla ilgili çalışma yapılması gerektiğini ekledi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir