İstanbul’un ‘havuz’ problemi: Ayağınızı klorlu suya sokmanın maliyeti

Yüksek enflasyon ve ağırlaşan ekonomik şartlar nedeniyle tatile gitmenin maliyeti katlandı. 4 kişilik bir ailenin ortalama tatil maliyeti minimum 30 bin TL’den başlarken tatile gidemeyenler için adres; havuzlar. Megakentte serinlemek isteyenler için alternatif olan havuz maliyetleri ise bütçeleri zorlayacak cinsten.

İstanbul’da özel işletmelere, otellere ve üniversitelere ait kullanabilecek havuzların fiyatları minimum bir kişi ücreti günlük 300 TL’den başlıyor ve 3 bin 700 TL’ye kadar çıkıyor. Giriş ücreti için yaptığınız ödemeye yiyecek ve içecek harcamaları dahil değil. Fiyatlar hafta içi ve hafta sonuna göre de değişiklik gösteriyor.

Ayağınızı klorlu suya sokmanın maliyetini araştırdık.

OTEL FİYATLARI 3 BİN 700’YE KADAR ÇIKIYOR

Eğer serinlemek için tercihinizi İstanbul’da bir otelin havuzundan yana kullanmak isterseniz 4 kişilik bir aile için fiyatlar zaman zaman 10 bin TL’yi geçiyor.

Fiyatların neden yüksek olduğunu sorduğumuz bazı oteller, yüksek fiyat politikasını dışarıdan gelecek müşteri sayısını az tutarak otellerdeki müşterilerine ve üyelerine sağlıklı hizmet verebilmeye bağlıyor. Oteller, havlu ve şezlong maliyetlerinin de bu fiyatları yukarı çektiğini belirtiyorlar.

Swiss Otel İstanbul pazartesi ve perşembe günleri tek kişi yetişkin ücreti 2 bin 250 TL. Hafta sonu ise bu fiyat 2 bin 700’ye çıkıyor. 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz ancak 6-12 yaş arası çocuklar yüzde 50 indirimle giriş sağlayabiliyor.

Six Senses Kocataş Mansions Sarıyer’de 2 farklı havuz bulunuyor. Eğer Spa havuzunda faydalanmak isterseniz kişi başı ücreti 125 Euro (3750 TL) , hafta sonu ise 150 Euro (4500 TL). İnfinite Havuz ise hafta içi 500 TL.

Hilton İstanbul Bosphorus’un hafta içi yetişkin ücreti 1650 TL. Eğer iki kişi gitmeyi tercih ederseniz otelin bir de kampanyası bulunuyor. Fiyat iki kişi için 3 bin 300 TL yerine 2 bin 900 TL. Fiyatlara yiyecek ve içecek dahil değil ve hafta sonu fiyatlar daha da artıyor. Hafta sonu için bir kişi havuz giriş ücreti 2 bin 350 TL’ye, iki kişilik kampanya ücreti ise 4 bin 200 TL’ye çıkıyor.

AQUAPARK ÜCRETLERİ 550 TL’DEN BAŞLIYOR

Su parkları çocuklarınızla vakit geçirebileceğiniz en eğlenceli aktivitelerin başında geliyor. Tercihiniz bu su parklarından yana ise Marina Aquapark Waterland bir yetişkin için 550 TL’yi, 3-12 yaş arası çocuk için ise 440 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Öğrenciler de bu su parkından 500 liraya faydalanabiliyor.

Collesum Sarıyer’in hafta içi fiyatı 350 TL’den başlarken, 0-4 yaşa havuz kullanımı ücretsiz. 4-11 yaşta ise 250 TL ücret alınıyor. Hafta sonu fiyatları ise yetişkinde 450 TL, 4-11 yaş arası çocukta 300 TL.

İBB VE ÜNİVERSİTE HAVUZLARI

Oteller ve su parkları bütçenizi aşıyorsa İBB’nin havuzları alternatif olabilir. Ancak orada kadın ve erkek giriş günleri ayrı olduğu için aile olarak gitme şansınız yok.

İBB Beyoğlu ve Bayrampaşa yüzme havuzlarında kadın ve erkek günleri ayrı ve aylık olarak satın alım yapma mecburiyeti var. Ayda 12 kullanım hakkı veren tesisin ücreti yetişkin için 165 TL, çocuk ücreti ise 40 TL.

Başka bir alternatif de üniversitelerin havuzları olabilir ancak buraya da girebilmek için ya bir üniversite öğrencisinin misafiri ya da personel misafiri olmanız gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Bebek’te bulunan havuzuna hafta içi 300 TL, hafta sonu 350 TL’ye misafir olarak giriş yapabilirsiniz.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz tesisleri de dışarıdan giriş kabul etmiyor. Ancak üye misafiri olarak giriş yapabilirsiniz. Hafta içi 450 TL fiyatla bu havuzdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x