İran, Su-35 uçaklarının tedariki için Rusya ile anlaştı

Moskova’dan Tahran’a askeri sevkiyat gerçekleştirilecek.

İran, Rusya’dan savaş uçağı satın almaya hazırlanıyor.

İran devlet televizyonunun İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’ne dayandırdığı habere göre, Rusya’dan Su-35 uçaklarının alımı kesinleşti.

Rusya’dan Su-35 alacaklar

İran’ın, 1988’de İran-Irak arasındaki savaşın ardından bazı ülkelere savaş uçağı alma talebini ilettiği ve Rusya’nın da bu talebe olumlu yanıt verdiği aktarıldı.

BM tarafından 2007 itibarıyla İran’a uygulanan silah ambargosunun Ekim 2020’de kaldırılmasının ardından Rusya’dan Su-35 uçaklarının tedariki konusunda girişimlere başlandığı ve nihayet savaş uçaklarının satın alma prosedürlerinin tamamlandığı belirtildi.

İlk etapta 24 adet tedarik edilecek

Haberde, satın alma sözleşmesinin ne zaman sonuçlandığı ve Rusya’dan İran’a kaç adet Su-35’in ne zaman teslim edileceği bilgisi verilmedi.

Ülke medyasında yer bulan haberlere göre, İran, Rusya’dan öncelikle 24 savaş uçağı alacak.

Dördüncü nesil avcı uçağı

Tahran’ın 2015’te BM Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşma uyarınca, 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağı 2020’de kaldırılmıştı.

Rus Sukhoi firması tarafından tasarlanan tek koltuklu, çift motorlu Su-35, çok amaçlı dördüncü nesil avcı uçağı olarak kullanılıyor.

Gözden Kaçmasın İran, sesten 8 kat daha hızlı hipersonik balistik füze geliştirdi Haberin Detayları

İran’ın filosundaki uçaklar

Ambargolar nedeniyle uzun bir süredir savaş uçağı alımı yapamayan İran’ın Hava Kuvvetleri envanterinde eski ABD yapımı F-4, F-5 ve F-14 ile Rus Mig-29 ve Su-24 savaş uçakları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir