Çavuşoğlu: Mısır ile normalleşme için somut adımlar atmaktan memnunuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’nin davetiyle resmi ziyarette bulunmak üzere bugün Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

AA’nın aktardığına göre, bu sabah Kahire Havalimanı’na inen Bakan Çavuşoğlu’nu, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ihab Nasr, Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı. Çavuoğlu, ülkede yapacağı temaslar kapsamında ilk olarak Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

ŞUKRİ: İLETİŞİMİMİZİN HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAMINI DİLİYORUZ

Çavuşoğlu ve Şukri, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “İletişimimizin hızlı bir şekilde devamını diliyoruz. Yeni iletişim kanallarının açılması çok önemli” dedi. Bakan, Çavuşoğlu’nun Mısır’da olmasının kendileri için bir ‘onur’ olduğunu söyledi.

Ardından söz alan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır’a Maraş merkezli depremlerin ardından desteği için teşekkür etti. ‘Mısır’dan ciddi yardım geldiğini’ aktaran Çavuşoğlu, Samih Şukri ile deprem bölgesini ve yardımları yerinde inceleme olanaklarının olduğunu da hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Doha’daki görüşmesini de anımsatan Çavuşoğlu, iki liderin görüşmeleri için iki bakanı görevlendirdiğini söyledi.

İki ülke arasındaki normalleşme adımlarına değinen Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi normalleştirmek adına somut adımların atılıyor olmasından son derece memnunuz” dedi.

İKİLİ VE HEYETLERARASI GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Şükri ile yaptığı ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmeler sonrası Çavuşoğlu ve Şukri ortak bir basın toplantısı düzenleyecek. Çavuşoğlu, programı kapsamında Kahire Türk Şehitliği’ni de ziyaret edecek.

Bakan Şukri, Maraş merkezli depremlerin ardından, 27 Şubat’ta dayanışma ve taziyede bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Şukri’nin bu ziyaretiyle birlikte bir Mısır dışişleri bakanı 10 yıl sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etmiş olmuştu. Çavuşoğlu, bu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki tarafın yararınadır” demişti. Mısır ayrıca, Türkiye’ye depremzedeler için insani yardım göndermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir