Altın Böceği Konuştu: Boğa Piyasası Daha Yeni Başlıyor!

Schiff Gold’un kurucusu ve Euro Pacific Asset Management’ın Baş Piyasa Stratejisti Peter Schiff’e göre, iki gün önce gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyelerinden oldukça uzaklaşmış ve Bitcoin dikkatleri üzerine çekmiş olsa da, altın için gerçek boğa piyasası daha yeni başlıyor.

Altın için bu daha başlangıç!

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, parlak metal güçlü bir hamleyle zirveye çıktı. Bununla birlikte daha sonra irtifa kaybederek 2.000 dolar seviyelerine çekildi. Peter Schiff, “Pek çok insan bunu bir tür patlama zirvesi, boğa piyasasının sonu olarak görüyor,” diyor. Ancak, ‘altın böceği’ne göre, bu sadece bir başlangıç. Schiff, altının ilk kez 2.100 doların üzerinde işlem görmesinin ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının “ölmekte olan eski bir boğa piyasasının değil, yeni doğan yeni bir boğa piyasasının göstergesi olduğunu” söylüyor. Piyasanın son birkaç ayı altın fiyatı için büyük bir destek oluşturarak geçirdiğini belirtiyor. Bu bağlamda Schiff, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in acımasız faiz artışları ve enflasyonla mücadele için ne gerekiyorsa yapılacağına dair sert konuşmalar karşısında bile altın, piyasaların çok güçlü ters rüzgarlar olarak algıladığı, güçlenen dolar ve normalde altın için büyük bir negatif olarak algılanan yükselen getirilere rağmen oldukça sağlam durdu.

Sarı metal yatırımcılardan “ezici bir talep” görüyor

Peter Schiff, değerli metalin çok iyi dayandığını söylüyor. Ayrıca, yatırımcılardan “ezici bir talep” gördüğünü kaydediyor. Pazartesi günkü altın fiyatının ani yükselişindeki özel koşullara da bakkıyor. Schiff’e göre bu, jeopolitik endişeler ve düşük likidite ortamındaki fırsatçı piyasa oyuncularının bir işi. Buradan hareketle Schiff, şu yorumu yapıyor:

Altın satın alan bazı kısa vadeli spekülatörlerin boşluktan faydalandığına inanıyorum. Katalizör, Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilimlerdi ve eminim daha fazlası da gelecek. Ancak bence çok kısa vadeye odaklanan traderlar bu karları ceplerine koymak istediler. Çünkü altın satın alan herkes, özellikle de kaldıraçlı iseler, bazı iyi karlara bakıyordu.

Altın için muazzam kazançlar geliyor!

Peter Schiff şu anda altın fiyatlarının tekrar yere indiğini belirtiyor. Ancak, 2,000 dolar seviyesini sağlam bir destek olarak gördüğünü söylüyor. Bu doğrultuda Schiff, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu, altının 2.000 doların altına inemeyeceği bir çizgi olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, ancak 2.000 doların altında alım yapmak için her fırsatta muazzam alımlar olacağını düşünüyorum. Bence bir yolu temizledik ve muazzam kazançlar geliyor.

Eğer henüz almadıysanız, biraz alın!

Peter Schiff, faiz indirimi beklentilerindeki son değişimi de ele alıyor. Schiff, Federal Reserve’in atışını yaptığına inandığını söylüyor. Ayrıca, merkez bankası ne derse desin faiz oranlarının düşme yolunda olduğunu kaydediyor. Schiff’e göre Wall Street şimdiden gelecek yılın 1. ve 2. çeyreği gibi erken bir tarihte faiz indirimlerini fiyatlamaya başladı. Dolayısıyla Wall Street’e göre faiz artırımları sona erdi. Bu yorumlarına şu hususları da ekliyor:

Fed faizleri artırırken altın 2.000 doların altına inemediyse, şimdi artırımı durdurduğuna ve indirim yapmak üzere olduğuna göre nereye gidebileceğini hayal edin. (…) Şimdi bu direnci ortadan kaldırdığımıza göre, eğer henüz altın almadıysanız, biraz alın. Altınınız varsa ama daha fazla satın alabilirsiniz, eğer yeterince güçlü bir pozisyonunuz olduğunu düşünmüyorsanız, ona ekleme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x