ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakından takip ettiği istihdam verileri dün geldi. 

Bir süredir imalat taraflı zayıflayan ekonomik veriler ve sürpriz OPEC+ kararı sonrası artan petrol fiyatları, bankacılık krizi, yapışkan enflasyon sebebiyle resesyon beklentisi arttı ve risk iştahında baskılanmaya yol açtı.

Diğer yandan Powell her konuşmasında istihdamın güçlü ilerlediğini ve enflasyonun istenen hedefe inmesi için önemli bir kriter olduğunu vurguluyor.

Bu hafta önce ABD – İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı 9,931M ile beklenti altında kalmıştı.

Peki bu hafta gelen verilerin detayları nasıldı?

Tarım Dışı İstihdam verisi üst üste 12. kez beklentinin üstünde gelirken, istihdam tarafındaki yukarı yönlü seyir enflasyon endişelerini de tetikledi. Tarım dışı istihdam beklenenin biraz altında kalarak, 236 bin kişi artış gösterdi.

İşsizlik oranı Ocak ayında %3,4 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Şubat’ta %3,6’ya yükselmişti. Mart ayında ise beklentilerin biraz altında kalarak %3,5’e indi. İşsiz kişi sayısı 97 bin azalarak 5.839 milyona, istihdam düzeyi ise 577 bin artarak 160.892 milyona yükseldi. İşgücüne katılım oranı Şubat ayındaki yüzde 62,5’ten Mart 2020’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 62,6’ya yükseldi. Ortalama saatlik kazançlar ise Mart ayında %0,3 artış gösterdi.

Açıklanan verilere göre ABD iş gücü piyasası henüz gücünü korusa da, yavaşlama belirtilerini de görebiliyoruz.

Paskalya tatili sebebiyle ABD ve Avrupa piyasaları kapalıydı. Kripto paralar tarafında ise açıklanan verilere gelen sert bir tepki görmedik. Pazartesi borsalar açıldığında bir tepki görebiliriz ve dolarda güçlenme görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir